Valtava tanssitaiteen yhteistuotanto nähdään Hällässä elo-syyskuussa

Kuva Jussi Ulkuniemi

Koreografi Matilda Aaltosen ja ohjaaja Joel Teixeira Nevesin tanssiteos Voyeur saa uusintaensi-illan Tampereella Tanssiteatteri MD:llä 23.8.2025.

Esityksessä yleisö kohtaa vaikuttavan 15 esiintyjän ryhmän Hällä-näyttämöllä, jonka halkaisee suuri ikkuna. Esiintyjät ovat ikkunan toisella ja yleisö toisella puolella. Ikkuna tuo käsinkosketeltavaksi tanssiesityksen peruselementit, ihmiset jotka ovat kokoontuneena samaan tilaan katsomaan toisiaan.

“On hienoa tehdä työtä suuren työryhmän kanssa, jotka ovat kaikki vahvasti sitoutuneet aiheeseen. Esiintyjäjoukon ikäjakauma on hyvin laaja, minkä myötä inhimillisen läsnäolon kirjo ja ruumiillisuuden diversiteetti tulee hienolla tavalla ryhmässä näkyviin”, koreografi Matilda Aaltonen kuvailee.

Tanssiteos Voyeur ohjaa huomion ihmisten väliseen kanssakäymiseen ja kohtaamiseen: miltä katsominen ja katsottavana oleminen tuntuu? Sanaton esitys kommunikoi yleisön kanssa esiintyjien liikkeen, valon ja äänen välityksellä. Voyeur luo tilan, jossa katseesta ja katsomisesta nauttiminen on sallittua. Tilassa jaettu katse tuottaa empaattisempaa todellisuutta, purkaen esineellistävää ja arvioivaa katsetta. Esityksen hienovireisessä tilassa pienetkin eleet ja teot alkavat puhutella ja tuntua arvokkailta.

“Aihe taipuu myös arkiseen kokemukseen katseesta ja julkisessa tilassa olemisesta. Teoksesta voi saada työkaluja vaikka ruuhkabussiin”, ohjaaja Joel Teixeira Neves pohtii.

Voyeur esitettiin ensimmäisen kerran vuonna 2017 Taideyliopiston Teatterikorkeakoululla, Helsingissä ja on sittemmin esitetty mm. Kiisu-teatterilla Outokummussa ja Sivuaskel-festivaalilla Helsingissä. Teoksen uusi, neljäs versio toteutetaan Uudet klassikot-rahaston tuella, joka kannustaa taidetoimijoita uudenlaiseen, rahoitusmuotojen rajat ylittävään yhteistyöhön ja pyrkii kasvattamaan teosten ja tuotantojen elinkaarta, yleisömääriä, levinneisyyttä ja tunnettavuutta. Hällä-näyttämöllä nähtävä Voyeur on Tanssiteatteri MD:n ja Todellisuuden tutkimuskeskuksen ainutlaatuinen yhteistuotanto, joka toteutetaan yhteistyössä Pirkanmaan Tanssin Keskuksen, Näty – Tampereen yliopisto teatteritaiteen tutkinto-ohjelman ja Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riverian tanssialan koulutuksen kanssa.

Matilda Aaltonen on Helsingissä asuva koreografi, tanssija ja väitöstutkija. Aaltonen tutkii taiteessaan ruumiillisuuden monia mahdollisuuksia, kehollista empatiaa, ihmiseläimyyttä ja lajienvälistä kommunikaatiota. Joel Teixeira Neves on Helsingissä asuva näyttämötaiteen eri osa-alueilla toimiva ohjaaja. Taiteessaan Teixeira Neves luo tiloja joissa osallistujat saavat mahdollisuuden kokeilla kommunikaation ja kanssakäymisen rajoja.

Ensi-ilta: La 23.8. klo 18.00 Hällä-näyttämö, Tampere
Muut esitykset: 27.8.-9.9.2024
Liput: 34,50-17 €
Lipunmyynti: lippu.fi (https://www.lippu.fi/artist/tanssiteatteri-md/tanssiteatteri-md-voyeur-3817130/)

Koreografia, konsepti, ohjaus: Matilda Aaltonen & Joel Teixeira Neves
Valosuunnittelu: Mia Jalerva, adaptaatio Hällä-näyttämölle Sari Mayer & Joel Teixeira Neves
Äänisuunnittelu: Mitja Nylund
Skenografia: Joel Teixeira Neves
Lavasteen toteutus: Juho Ronkainen
Pukusuunnittelu: Antrea Kantakoski
Esiintyjät: Alma Häyhtiö, Anniina Kumpuniemi, Asko Halonen, Ella Valkola, Joel Alalantela, Juuso Nykänen, Kira Heinonen, Klaara Haapanen, Luukas Rannankari, Maaria Ruoho, Sakari Kinnunen, Samuli Eloranta, Samuli Roininen, Satu Laajanaho, Tiina Syrjä
Tuotanto & yhteistyö: Todellisuuden tutkimuskeskus, Tanssiteatteri MD, Pirkanmaan Tanssin Keskus, Näty – Tampereen yliopisto teatteritaiteen tutkinto-ohjelma, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riverian tanssialan koulutus
Tukija: Uudet klassikot -rahasto

Lisätietoja, valokuvat, haastattelupyynnöt:

Emma Heinonen, tuotantoassistentti
tuotanto@tanssiteatterimd.fi
050 5513525

Hällä-näyttämö
Hämeenkatu 25
33200 Tampere

Lue myös nämä

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettu 9.-19.10.

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettuna Pirkanmaan syyslomaviikolla. Lipunmyyntimme palvelee ennen syyslomaa ti-to 6.-8.10. klo 12-16 ja lomaviikon jälkeen jälleen tiistaina 20.10. klo 12-16. Esityksiimme voi ostaa lippuja myös Lippupisteen myyntipisteissä sekä verkkokaupassa. Lippuvarauksen voit jättää meille sähköpostilla liput (a) tanssiteatterimd.fi tai tekstiviestillä/WhatsApp-viestillä p. 050 556 6025.

Tampereen päivän lipputarjous 3.10. Tanssiva Muumilaakso -esitykseen

Lauantaina 3.10. juhlistamme Tampereen päivää! Tarjoamme 30 ensimmäiselle varaajalle liput kaksi yhden hinnalla (yht. 25 €) lauantain 3.10. klo 14 Tanssiva Muumilaakso -esitykseen Varaukset liput (a) tanssiteatterimd.fi – mainitse varauksessa ”Tampereen päivä”. Lauantaina 3.10. klo 13.15 ennen Tanssiva Muumilaakso -esitystä järjestetään myös Näkymätön lapsi -lukuhetki, joka sisältyy pääsylipun hintaan. Lisätiedot esityksestä ja lukuhetkestä löydät täältä.

Syvenny nykytanssiin -kurssi

Tule mukaan kolmen lauantain kurssille, jossa pääset tutustumaan nykytanssiin pintaa syvemmältä. Kurssilla harjoitellaan nykytanssin perusteita, tutustutaan oman kehon liikkeeseen, pidetään hauskaa yhdessä ryhmässä sekä käydään katsomassa esityksiä. Kurssilla tanssitaan ohjaajan ohjauksella ja tehdään erilaisia harjoituksia yksin ja ryhmässä. Jokaisessa työpajassa on aikaa keskustelulle ja ajatusten jakamiselle. Kurssilla päästään kokeilemaan myös koreografiaa teoksesta Juhla. Lisäksi viimeisen

© Tanssiteatteri MD 2026