Elokuun tapahtumat Hällä-näyttämöllä

Kuva Jussi Ulkuniemi

Tanssiteatteri MD:n syksyn ensimmäinen ensi-ilta VOYEUR lauantaina 23.8. klo 18. Lue lisää.

Minä katson sinua kun sinä katsot minua katsomassa sinua katsomassa minua. Mihin sinun katseesi loppuu ja mistä minun alkaa? Katse ei ole kummankaan, se on suhde, johon osallistutaan.

Tanssiteos Voyeur käsittelee katsetta ja sen vaikutusta esiintyjään ja yleisöön: Miltä katsottavana oleminen tuntuu? Mitä on kommunikaatio ilman sanoja?

Teos toteutetaan Tampereella ainutlaatuisena yhteistyönä Todellisuuden tutkimuskeskuksen, Pirkanmaan Tanssin Keskuksen, Näty – Tampereen yliopiston teatteritaiteen tutkinto-ohjelman ja Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riverian tanssialan koulutuksen kanssa.

 

Menneet tapahtumat:

Pe 1.8. klo 15 Hällä-näyttämön kesäresidenssi: Joel Alalantela: Avoimet harjoitukset
Vapaa pääsy. Lue lisää: https://tanssiteatterimd.fi/esitys/halla-nayttamon-kesaresidenssi/

**

La 2.8. klo 18 Drag Leidit laitumella kesäkiertue. Lisätiedot ja liput: dragleidit.fi

Tervetuloa show-viihteen, musiikin ja yhteislaulun maailmaan! Drag-esiintyjät Pola Ivanka ja Antti Taipale ottavat yleisön vastaan jo katsomoon mennessä, jakaen lauluvihkoja ja tervehtien katsojia. Tutut hittibiisit nostavat tunnelman kattoon, ja luvassa on ainutlaatuinen sing-along, jossa yleisö saa laulaa mukana. Show sisältää huumoria, improvisaatiota ja yleisön suosikkilaulun äänestyksen!

**

5.-10.8. Tampereen Teatterikesä

Ke 6.8. klo 19 & to 7.8. klo 14.30 Teatteri Takomo: Luodut Katseet
Lisätiedot ja liput: https://www.teatterikesa.fi/ohjelmisto/paaohjelmisto/luodut-katseet/

La 9.8. klo 17.30 & su 10.8. klo 14.30 Dansema Dance Theatre: World Without Eyes
Lisätiedot ja liput: https://www.teatterikesa.fi/ohjelmisto/paaohjelmisto/world-without-eyes/

**

Pe 15.8. klo 19 Zero – Secret Window butoh produktio
Tanssi ja koreografia: Petri Järvinen / äänitekniikka: Jarkko Tauria

”Zero on tanssivan ruumiini murtuneita luita, joissa kokemus haalistuu sisäiseen tyhjyyteen. Yhteenpunoutuneena kuolemanvietin kanssa se muodostaa henkilökohtaisen kokemukseni ytimen. Sieltä voin tanssia ja muuttua – olla joku tai jokin. Kaikki on yhdessä eleessä.

Zero on butoh tanssitaiteilija Petri Järvisen comeback teos ja se liikkuu zenin, identiteetin menetyksen ja psykoanalyyttisen ajattelun – paranoidis skitsoidisen aseman ja kateuden rajamailla.”

Liput ovelta 10 €. Teos nähdään Hällä-näyttämön pienessä salissa.

**

Haluatko järjestää oman tapahtumasi Hällä-näyttämöllä? Lue lisää: tanssiteatterimd.fi/tilavuokraukset

 

Lue myös nämä

Kevätkauden esityskalenteri

  Nyt on aika tehdä kevään ajanviettosuunnitelmat. Tanssiteatteri MD:n esityskalenterin äärellä voit suunnitella oman kevääsi nykytanssielämysten sarjan. Tervetuloa hengähtämään tilavan katsomomme mukaviin tuoleihin vaikuttavien elämysten äärelle.   TAMMIKUU JANUARY Pe 16.1. klo 18 ALIVENESS La 17.1. klo 18 ALIVENESS To 22.1. klo 18 ALIVENESS Pe 23.1. klo 18 ALIVENESS Pe 30.1. klo 18 VIRNE-SMIRK La

Hällä-näyttämön lipunmyynti on joulutauolla 12.12.-12.1.

Hällä-näyttämön lipunmyynti viettää joulutaukoa 12.12.-12.1. Lipunmyyntimme palvelee vielä ennen joulutaukoa normaalisti tiistaista torstaihin klo 12-16 sekä tunnin ajan ennen Virne-Smirk ja Aliveness -esityksiä. Esityksiimme voi ostaa lippuja myös Lippupisteen myyntipisteissä sekä verkkokaupassa. Lippuvarauksen voit jättää meille sähköpostilla liput (a) tanssiteatterimd.fi tai tekstiviestillä/WhatsApp-viestillä p. 050 556 6025. Liput tanssikoulujen joulunäytöksiin – olethan yhteydessä tapahtumajärjestäjiin: La 13.12.

Virne-Smirk ensi-illassa lauantaina 15.11. klo 18

Visuaalisesti näyttävä Virne-Smirk yhdistää nykytanssin, piirrokset ja nykysävellykset mielikuvituksellisesti Olipa kerran maan tanssi ja laulu, arjen pieniä yksityiskohtia, luonto, nauru ja leikki.” Mitä niistä tallentaisit aikakapseliin tulevaisuuden ihmisiä varten? Mullan hajun. Häävalssin askelkuvion. Siivekkäät ja hännäkkäät. Maassa mönkivät madot ja kuoriaiset. Lapsen virnistyksen vanhemmalle ja hymyn erityisen valon. Virne on ovelan optimistinen nykytanssiteos, jossa liike

© Tanssiteatteri MD 2026