Tilaresidenssi Hällä-näyttämöllä | Haku on auki 30.5. saakka

Tilaresidenssi Hällä-näyttämöllä heinäkuussa esittävän taiteen ammattilaisille

Haettavana ovat residenssijaksot ajalla 10.-14.7., 17.-21.7. ja 24.-26.7.2023.

Tilaresidenssi sisältää työskentelyn Hällän näyttämöllä tai pienessä salissa päivittäin klo 10-17. Käytettävissä on tila ja äänentoisto, ei valo- tai videotekniikkaa, joten tilaresidenssi soveltuu parhaiten alkuvaiheen harjoitusjaksoon, lämmitysharjoituksiin tai oman prosessin kehittelyyn.

Pieni sali (11 m x 5,5 m) sopii parhaiten soolo-, duetto tai triotyöskentelyyn. Näyttämöllä (14 m x n. 10 m)  voi työskennellä tilavasti liikkeen parissa 6-12 henkilöä.

Voit hakea näyttämön tilaresidenssejä ajalle 10.-14.7., 17.7.-21.7. tai 24.-26.7. Tai koko kahden ja puolen viikon ajaksi (ma-pe, ma-pe ja ma-ke). Ensisijaisesti myönnämme kokonaisia viikkoja, mutta yksittäisiä päiviä voi myös toivoa.

Toivomme tilaresidenssiin valituilta työskentelyn päätteeksi 15min-2h työnäytettä, demoa, keskustelutilaisuutta tai työpajaa hakijan toiveiden mukaan.

Lisäksi on mahdollisuus mentorointiin tai keskustelukumppanuuteen 17.7.-26.7. Tanssiteatteri MD:n tanssija-koreografi Samuli Roinisen kanssa.

Täytä hakemuslomake 30.5. mennessä! 

Tiedotamme residenssijakson saaneita sähköpostitse perjantaihin 2.6. mennessä.

Lue myös nämä

Syyskauden esityskalenteri

Syyskauden ohjelmistossa nähdään kaksi ensi-iltaa: 29.8. Ari Nummisen koreografia Juhla varaslähtönä tulevaan MD:n 30-vuotisjuhlavuoteen sekä 4.11. PrologiX, Ville Oinosen 20-vuotistaiteilijajuhlateos. Lisäksi syys-lokakuussa ohjelmistossa jatkavat koko perheen teokset Tässä mä oon ja Tanssiva Muumilaakso. Marraskuussa Hällä-näyttämöllä nähdään vierailevia sooloteoksia: 14.11. kansainvälisten sooloteosten kiertue The Solo Series sekä 18.-19.11. Tuulia Soinisen After. Elokuu La 29.8. klo 18

HÄLLÄ-NÄYTTÄMÖN KESÄRESIDENSSI: Eliisa Erävalo ja Kati Korosuo

Eliisa Erävalo ja Kati Korosuo työskentelevät The Radical Lamb – teoksen parissa Hällä-näyttämön kesäresidenssissä Kysymys ”Mitä tekisit jos olisit Jeesus?” on toiminut lähtökohtana tämän uuden esityksen ideoimiselle. Kysymys on toiminut molempien henkilöhistorioissa tavoilla, joita haluamme ymmärtää ja ruumiillistaa näyttämölle asettuvan nykytanssiteoksen muodossa. Jumala käsitteenä on tarpeeksi mitäänsanomaton, mutta Jeesus on ihmiselle ongelma niin kauan kun

Hällä-näyttämön kesäresidenssi: Team Unito: Revenants 8.-12.7.

Revenants on vauhdikas ja visuaalinen esitys palaamisesta. Se kertoo siitä, kun ihminen palaa keskeneräisten asioiden, unohtuneiden unelmien tai aiempien valintojen äärelle vapaaehtoisesti tai vastoin tahtoaan. Tanssi, trikkaus, inspiraatio erilaisista kamppailulajeista ja videoprojisointi toimivat teoksen sanastona. Näyttämölle rakentuva videoprojisoitu sisäinen maailma tekee näkyväksi muutoksia, tunteita ja kamppailuja, joita ei aina voi pukea sanoiksi. Energinen, intensiivinen ja

© Tanssiteatteri MD 2026