Tanssivirtaa Tampereella -festivaalin tanssielokuvahaku vuodelle 2024

TANSSIELOKUVIEN HAKU VUODELLE 2024
Tanssivirtaa Tampereella -nykytanssifestivaali 21.-26.5.2024

Ensi keväänä Tanssivirtaa-festivaali järjestetään toukokuun lopussa 21.-26.5.2024. Etsimme festivaalin ohjelmistoon tanssielokuvia.

Hakukriteerit:

-Teoksen tulee olla oma itsenäinen audiovisuaalinen teos.
-Liikkeellinen ilmaisu on vahvassa osassa audiovisuaalisen ilmaisun rinnalla.
-Teostaltiointeja ei hyväksytä ohjelmistoon.
-Teoksen kesto saa maksimissaan olla 20 minuuttia
-Teoksen kansallisuus tulee olla kokonaan tai osittain suomalainen
tai
-teoksella on oltava suomalaistaiteilijan vahva tekijyys (käsikirjoittaja, ohjaaja, koreografi)

Lähetä hakemuksesi hakulomakkeella viimeistään 31.1.2024.
Myöhästyneitä hakemuksia ei käsitellä.

LISÄTIEDOT JA HAKULOMAKE

Aikataulu:

-Avoin haku on auki 3.10.2023-31.1.2024
-Keskeneräisten töiden lopullinen dl. 15.2.2024
-Valinnasta ilmoittaminen 15.3.2024 mennessä
-Elokuvien lähettäminen 22.4.2024 mennessä
-Tanssivirtaa Tampereella -nykytanssifestivaali 21.-26.5.2024

Tarkentavia kysymyksiä sekä lisätietoja hakemisesta ja festivaalista saat sähköpostitse
anniina@tanssivirtaa.net

Kuva: Anna Nykyri: Shifting, Tanssivirtaa Tampereella 2023

Lue myös nämä

Virne-Smirk ensi-illassa lauantaina 15.11. klo 18

Visuaalisesti näyttävä Virne-Smirk yhdistää nykytanssin, piirrokset ja nykysävellykset mielikuvituksellisesti Olipa kerran maan tanssi ja laulu, arjen pieniä yksityiskohtia, luonto, nauru ja leikki.” Mitä niistä tallentaisit aikakapseliin tulevaisuuden ihmisiä varten? Mullan hajun. Häävalssin askelkuvion. Siivekkäät ja hännäkkäät. Maassa mönkivät madot ja kuoriaiset. Lapsen virnistyksen vanhemmalle ja hymyn erityisen valon. Virne on ovelan optimistinen nykytanssiteos, jossa liike

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettu 10.-20.10.

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettuna Pirkanmaan syyslomaviikolla. Lipunmyyntimme palvelee ennen syyslomaa ti-to 7.-9.10. klo 12-16 ja lomaviikon jälkeen jälleen tiistaina 21.10. klo 12-16. Kaikkiin esityksiin voi ostaa lippuja myös Lippupisteen myyntipisteissä sekä verkkokaupassa. Lippuvarauksen voit jättää meille sähköpostilla liput (a) tanssiteatterimd.fi tai tekstiviestillä/WhatsApp-viestillä p. 050 556 6025.  

Kuva Jussi Ulkuniemi

Valtava tanssitaiteen yhteistuotanto nähdään Hällässä elo-syyskuussa

Koreografi Matilda Aaltosen ja ohjaaja Joel Teixeira Nevesin tanssiteos Voyeur saa uusintaensi-illan Tampereella Tanssiteatteri MD:llä 23.8.2025. Esityksessä yleisö kohtaa vaikuttavan 15 esiintyjän ryhmän Hällä-näyttämöllä, jonka halkaisee suuri ikkuna. Esiintyjät ovat ikkunan toisella ja yleisö toisella puolella. Ikkuna tuo käsinkosketeltavaksi tanssiesityksen peruselementit, ihmiset jotka ovat kokoontuneena samaan tilaan katsomaan toisiaan. “On hienoa tehdä työtä suuren työryhmän

© Tanssiteatteri MD 2025