Hällä-näyttämöllä talvilomalla: Jackie – Tyttö ja kuolema IV

Hällä-näyttämön lipunmyynti viettää talvilomaa 24.-28.2.2025.
Palvelemme paikan päällä jälleen tiistaina 4.3. klo 12.00-16.00.

Lippu.fi palvelee asiakkaita talvilomaviikonkin aikana tuttuun tapaan ympäri vuorokauden.
Lippuvarauksia ja ryhmälipputiedusteluja voi lähettää liput@tanssiteatterimd.fi. Vastaamme tiedusteluihin lomamme jälkeen.

Talvilomalla Hällä-näyttämöllä vierailee Myllyteatterin ja Teatteri Avoimien Ovien yhteistuotanto ”Jackie – Tyttö ja kuolema IV”

Jackie – Tyttö ja kuolema IV sukeltaa lähes yli-inhimilliseksi hahmoksi tehdyn Jacqueline Kennedyn mieleen. Jelinekin anti-satu murtaa mielikuvaa miehensä puolesta tyynesti uhrautuneesta ensimmäisestä naisesta, amerikkalaisen unelman ja satujen prinsessojen ruumiillistumasta. Se vyöryttää inhimillisen elämän koko spektrin; roolit, riippuvuudet, ruumiin rapistumisen, makean elämän, mustasukkaisuuden, menetetyt miehet ja lapset, ja piirtää meille esiin ihmisen salamavalojen ja kiillotettujen kuvien takana.

Kirjallisuuden nobelisti Elfriede Jelinekin Jackie – Tyttö ja kuolema IV sai Suomen kantaesityksensä 1.10.2024

Esitys Hällä-näyttämöllä pe 28.2.2025 klo 18.

Esitykseen on vapaa pääsy.
Lipunvaraukset

Tuotantoa voi tukea pienellä kannatusmaksulla tai ostamalla käsiohjelman (5 €)
Esityskieli suomi
Tekstitykset suomi, saksa, englanti
Yhteistuotanto Myllyteatteri ja Teatteri Avoimet Ovet
Tukijat Saksalainen Kulttuurikeskus Tampere, Aue-säätiö, Tampereen Kaupunki
Kuva Mitro Härkönen

Lue myös nämä

Kokeile nykytanssia lauantaina 7.11.

Tule kokeilemaan nykytanssia! Lauantaina 7.11. klo 14–15 Hällän Studiossa järjestetään nykytanssin kokeilutunti. Maksuttomassa tilaisuudessa pääset tutustumaan nykytanssiin itse kokeilemalla yleisötyöntekijä Emma Heinosen ohjauksessa. Tunnin aikana rauhoitumme kuuntelemaan omaa kehoa, teemme harjoituksia mielikuvien avulla ja heittäydymme liikkeen vietäviksi. Tunti on suunnattu aikuisille eikä aikaisempaa kokemusta tanssista vaadita. Ilmoittaudu 6.11. mennessä tuotanto(a)tanssiteatterimd.fi. Tanssiteatteri MD järjestää keväällä Syvenny

Osallistu nykytanssin Tähtijahtiin!

Tähtijahti on Tampereella ja Nokialla marraskuussa 4.–28.11.2026 tapahtuva haaste, jonka aikana voi nähdä 10 eri esitystä ja osallistua luontopolulla kulkevaan Polkutanssit-tapahtumaan. Yhteensä tapahtumia on huimat 24. Marraskuuhun kerääntyy historiallisen paljon esityksiä Pirkanmaalla. Yhteistyössä Tanssiteatteri MD, Petri Kekoni Company, Pirkanmaan Tanssin Keskus, Sysäys ry, Ihmeryhmä sekä tanssitaiteilijat Essi Koivula ja Wilma Seppälä avaavat Tähtijahti-haasteen. Tähtijahdissa osallistuja

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettu 9.-19.10.

Hällä-näyttämön lipunmyynti on suljettuna Pirkanmaan syyslomaviikolla. Lipunmyyntimme palvelee ennen syyslomaa ti-to 6.-8.10. klo 12-16 ja lomaviikon jälkeen jälleen tiistaina 20.10. klo 12-16. Esityksiimme voi ostaa lippuja myös Lippupisteen myyntipisteissä sekä verkkokaupassa. Lippuvarauksen voit jättää meille sähköpostilla liput (a) tanssiteatterimd.fi tai tekstiviestillä/WhatsApp-viestillä p. 050 556 6025.

© Tanssiteatteri MD 2026